Sayfalar

22 Kasım 2011 Salı

Mavi Keçe Arabalar
Çok güzel, güneşli bir haftasonu yaşadık Bodrum'da. Ailecek beraberdik. Annem, babam, kızkardeşim, erkek kardeşim, oğlum, hatta komşularımız birarada bahçede yemek yedik. Harika bir gündü. Yeğenim Defne'ye -5 yaşında- yılbaşı için yaptığım hediyeyi dayamayıp verdim. Onu sevindirmek çok güzel bir duygu. Demek ki yılbaşında ona yeni bir hediye yapacağım. Olsun.

Defne ve arkadaşının kendi deyimleriyle "annelerini mutlu etmek için" yaptıkları kadife çiçeğiyle mandalina süslemesini görmeliydiniz. Kız çocukları bambaşka oluyor.

Sonra oğlumu İstanbul'a uğurladık. Üniversite öğrencisi. Şimdiden özledim bile.


Eve döndükten sonra kendimce keçeden küçük objeler kesmeyi planlamışken bir de baktım yukarıdaki gibi -küçük olmayan- araba motiflerini kesmeye başlamışım. Daha doğrusu bu motifleri küçültebilirim diye düşünmüştüm fakat başaramadım. Aslında bu halleriyle daha çok sevdiğim için öylece bıraktım ve kestim. Şimdi bunları ne yapacağıma henüz karar vermedim fakat elbet bir şey olur onlardan. Acelem yok.
Şimdilik yazacaklarım bundan ibaret.17 Kasım 2011 Perşembe

Kavanoz Süsleri

Kırmızı ve siyah keçeden yapılmış kavanoz süsleri

Kırmızı keçeden yapılmış kırmızı beyaz pötikareli kurdeleli mutfak kavanoz süsü
Kırmızı keçeden yapılmış kırmızı beyaz pötikareli kurdeleli mutfak kavanoz süsü
Kırmızı keçeden yapılmış kırmızı beyaz pötikareli kurdeleli mutfak kavanoz süsü


Siyah keçeden yapılmış siyah beyaz pötikareli kurdeleli mutfak kavanoz süsü

Kırmızı ve siyah keçeden yapılmış kırmızı beyaz ve siyah beyaz pötikareli kurdeleli mutfak kavanoz süsü

İşte kavanozlar için yaptığım ve yılbaşı gecesi hediyelerimden olan keçe süsler...

16 Kasım 2011 Çarşamba

Yılbaşı hediyelerinin bazılarına isimleri yerleştirdim
Bu gönderiyi çok acele yazıyorum, birazdan havaalanına gidip İstanbul'dan gelecek olan oğlumu almaya gideceğiz eşimle. Fakat önce bu gönderiyi buraya postalamak istedim. Her bir hediyeye kimin içinse adını transfer baskı yöntemiyle yazmaya başladım. O zamana kadar fikir değiştirmezsem tabii..

Magnet ve askılarını da taktım.

15 Kasım 2011 Salı

Yılbaşı için hediyeliklerim

Yılbaşı yaklaşıyor. Ben şimdiden aile üyelerine tek tek hediyeler hazırlamaya başladım bile. Çocukluğumuzdaki gibi oyun oynarken duyulan heyecana benziyor insanın kendi elleriyle birşeyler yapması. Yaptıklarımı o kadar keyifle ve eğlenerek yapıyorum ki bu bana yıllardır hiç oyun oynamadığımı düşündürüyor. Öyle ya bu tür elişleri yapmak neden bir insanı başka çok az şeyin mutlu ettiği kadar mutlu etsin? Çok mantıklı gelmiyor. Herhalde insan büyüyüp sorumlulukları arttıkça oyun oynamayı bir kenara bırakıyor.

Yılbaşı Ağacı şeklinde kırmızı ve yeşil keçeden resim çerçevesi
13 Kasım 2011 Pazar

keçe resim çerçevesiPembe keçeden pullu resim çerçevesi bebek şekeri

Pembe keçeden pullu resim çerçevesi bebek şekeri

Pembe keçeden pullu oval resim çerçevesi bebek şekeri
Keçe kumaştan yapılmış küçük resim çerçevelerini bu kez oval ve yuvarlak olarak denedim. En keyifli kısmı boncuklarla süslemek. Bu resim çerçevelerinin her yere yakışacağını düşünüyorum. Dairemiz 10 cm çapında, ovalimizin ise yüksekliği 8.5 cm eni 7 cm. Vesikalık resim için ideal.

Sarı keçeden pullu oval resim çerçevesi bebek şekeri

Sarı keçeden pullu oval resim çerçevesi bebek şekeri

Sarı keçeden pullu oval resim çerçevesi bebek şekerinin arkadan görünüşü

pembe, beyaz, yeşil ve sarı keçeden bebek şekeri için resim çerçevesi


Ben bu keçe kumaşlara bayıldım. Çocuğum artık büyüdü, üniversiteye gidiyor, dolayısıyla bahanem de yok "çocuğuma yaptım, kendim için değil" diyebilmek için. İtiraf ediyorum, ben kendim bunları yaparak çok güzel vakit geçiriyorum. Umarım işe de yararlar, birileri sipariş verirse.

Eni 9,5 cm boyu ise 10 cm. Arzu edilirse magnet takılabilir, duvara asmak için kurdeleden kulp eklenebilir.

4 Kasım 2011 Cuma

Siyah keçeden nikah şekeri

Siyah rengin asaleti nedense hiç bir renkte yok! Belki maviye bu konuda bir ayrıcalık tanınabilir, bir de laciverde. Fakat siyah bambaşkadır.
siyah nikah şekeri


Yapay kristal taşlar ise ayrı bir pırıltı katmış. Siyah keçe bu pırıltıyı vurgulayan bir zemin olmuş.Üstteki resimlerden birinde görünen siyah beyaz pötikareli kurdeleli siyah kutu da bir nikah şekeri önerisi aslında. Fakat yanyana güzel durdukları için bu resimde sadece bir konu mankeni o. Hatırlatmak isterim ki burada konu mankeni olması onun gerçekte başlıbaşına bir seçenek olmasına engel değil. Ciddi bir rakip siyah keçemize.

Diğer nikah şekeri çeşitlerini görmek isterseniz buraya tık tık.

Nikah Şekerleri


Bu kırmızı keçeden yapılmış yaprak, aslında kına gecesi düşünülerek hazırlandı. Kına gecesi bir veda, bir uğurlamadır biraz da. Her gelin olacak kız için önemli bir gecedir, her ne kadar düğün hazırlıkları arasında öncelikli olmasa da, diğer ayrıntılar daha öne çıksa da kına gecesinin önemini bir de evlenecek kıza ve annesine sorun siz.

İçi elyaf doldurulmuş bu kırmızı yaprak ve küçük kırmızı gül, gelinin ailesine vedasının duygu yoğunluğunu ve hüzünle karışık mutluluğunu çok güzel anlatıyor. O kadar güzel ki sadece kına için değil nikah şekeri olarak da çok iyi gideceğini düşündüm.

Sadece nikah şekeri olarak değil, bekarlığa veda partisinde kız arkadaşlara dağıtmak için de çok iyi bir seçim olurdu doğrusu.

Üstteki resimde kırmızı elbise şeklindeki karton kutuya ne demeli? Çok güzel bir nikah şekeri olabilir ondan. Fakat bu yazının kahramanı kırmızı keçe yaprağımız olduğu için, kırmızı elbise şeklindeki karton kutu  sadece dekor olarak kullanıldı.
Üstteki fotoğraftaki beyaz elbise şeklindeki karton kutu da aslında bir nikah şekeri kutusu. Belindeki siyah beyaz pötikareli kemer ve küçük kalp benim tarafımdan eklendi.